Osadnicy z Catanu - prosta strategia dla każdego

Osadnicy z Catanu

Osadnicy z Catanu
Gra jest w gramajdowej bibliotece: Osadnicy z Catanu
3 - 4
60 - 90 minut
11+
Klaus Teuber

Osadnicy z Catanu są chyba jedną z tych pozycji, która zdobywa najwięcej planszówkowych maniaków. Dość ciekawa i przystępna mechanika powoduje, że ludzie sami chcą dalej poznawać świat planszówek. Jak sama nazwa wskazuje pozostajesz kolonizatorem wyspy Catan.

Każdy gracz jest odpowiedzialny za rozwój swojej kolonii i uzyskanie jak najlepszej pozycji ekonomicznej poprzez budowę dróg, osad i miast.Gracz zajmując kolejne sześcienne pola gry, zdobywa źródła surowców - pola obradzają w różne surowce, których osadnicy potrzebują do dalszej rozbudowy.

Przebieg rozgrywki:
Na początku każdy gracz pobiera zasoby startowe tzn. wszystkie pola
wokół jego osady startowej obradzają w surowce. W kolejnych turach każdy gracz rzuca kostkami, aby wyznaczyć które pola obrodzą w surowce. Jeśli gracz wyrzuci 9, to wszystkie pola z numerem 9 obradzają w surowce i jeśli gracz ma jakąś przylegającą osadę to pobiera surowiec. Następnie gracz rzucający kośćmi ma prawo do handlu, z bankiem po niezbyt korzystnych cenach lub innymi graczami, po cenie wynegocjowanej. W dalszej części tury przechodzimy do zakupów. Gracz ma prawo kupić drogę - która otwiera mu możliwości na dalszą ekspansję lub kolejną osadę która będzie zbierała dla niego surowce z dalszych pól. Istnieje również opcja upgrade'u osady do miasta. Miasto pobiera dwa razy więcej surowców z obradzających pól. Ostatnią możliwością jest kupno kart rozwoju, które dają graczowi różne
bonusy, a nawet punkty zwycięstwa.

Gra kończy się gdy jeden z graczy uzbiera 10 punktów zwycięstwa, a dostaje się je za - każda osada daje 1 pkt , każde miasto po 2 pkt dodatkowo gracz kontrolujący najdłuższy trakt otrzymuje 2 pkt.

Zdecydowanie ciekawą częścią tej gry planszowej jest możliwość handlu surowcami. Co zmusza graczy do negocjacji. Sposób w jaki buduje się planszę w trakcie rozgrywki oraz system prowadzenia gry powodują że ta planszówka nigdy się nie nudzi. Osadnicy z Catanu to gra o niezwykłej popularności na całym świecie. Istnieją nawet wersje komputerowe tej strategii, ale nie o to przecież fanom planszówek chodzi. Opis przedstawiający Osadników z Catanu został przygotowany przez sklep z grami planszowymi GryPlanszowe24.pl.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
CAPTCHA
Udowodnij, że nie jesteś złym botem.
By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.